DK Rumburk > SLAVNOSTI MĚSTA RUMBURK 2019 – VZHŮRU K VÝŠKÁM

SLAVNOSTI MĚSTA RUMBURK 2019 – VZHŮRU K VÝŠKÁM

      Slavnosti města Rumburk proběhnou v sobotu 24. 8. 2019 v Parku Rumburské vzpoury. Kromě toho, že jejich hlavním úkolem je dosáhnout toho, aby se rumburští občané sešli, pobavili a zhlédli vystoupení účinkujících, mají letošní slavnosti ještě další rozměr. Jejich motto zní: „Vzhůru k výškám…“. Jedná se o motto, které má vyjadřovat symboliku toho, že si letošní slavnosti kladou tzv. „vyšší cíle“. Po dlouhé úvaze jsme došli k závěru, že městské slavnosti jsou jedinečnou příležitostí, jak spojit síly a prostředky pro dobrou věc. Proto jsme se rozhodli uspořádat v tento den dobrovolnou sbírku a pomoci některému z rumburských dětí, jehož životní cesta není z důvodu zdravotního postižení právě jednoduchá.

     Ve spolupráci s nadací Andělé bez křídel se nám podařilo vytipovat dítě, jehož životní příběh v nás vzbuzuje silné emoce. Dovolte, abychom vám představili Járu Jareše, který se narodil v roce 2003 v Rumburku.
     Jára byl od narození velmi zvláštní chlapec. Nemluvil, vše konal jen citem. V pěti letech na klinice v Brně absolvoval nejrůznější odborná vyšetření, jejichž výsledkem bylo tvrzení: „Jára je "porouchaný". Nevíme přesně jak a proč a neumíme Vám pomoci...“. Tatínek zemřel, když bylo Járovi 6 let. Půl roku trvalo, než se s tím trochu srovnal a bolest byla tak veliká, že celou dobu po úmrtí otce marodil a vždy, když odněkud přijel, proběhl celý dům a hledal ho. Smrt otce chlapce silně poznamenala, jeho vývoj se velmi zpomalil. V sedmi letech nastoupil do první třídy a propadl. V jiné škole již absolvoval spolu s asistentkou a diagnostikou těžké mentální retardace, autismu a hromadou dysfunkcí. Jára není schopen samostatné existence, potřebuje všude doprovod, předem vysvětlení, co se bude dělat. Má úzkost, pokud má zůstat s neznámou osobou. Jeho maminka s ním tráví veškerý čas a sama jejich vztah nazývá „24hodinovým manželstvím“.
     Před několika lety těžce onemocněla i ona. Nemoc trvala pět let a v té době nemohla živit rodinu a přišli o domov. Hypoteční banka prodala dům, nebylo na splátky. Nyní žije Jára s maminkou v pronajatém bytě, ale pouze do konce srpna, poté prozatím nevědí, kam půjdou. Maminka však neztrácí životní optimismus a tvrdí, že zase bude dobře. Příspěvek (výtěžek ze sbírky) by ráda použila pro syna na lázeňsko-léčebný pobyt, který by Jára velmi potřeboval.

     Veřejnost bude mít možnost si v den konání slavností v parku za libovolnou částku koupit balónek s logem slavností, případně dobrovolně přispět do kasiček, které budou připraveny u vstupů do parku. Některé balónky necháme vzhůru k výškám také vystoupat. Osloveni v tomto duchu byli také stánkaři, kteří se případně svým způsobem zapojí do pomocné sbírky. Celkový výtěžek sbírky bude určen na úhradu tolik potřebného rehabilitačního pobytu. Nad veřejnou sbírkou převzala záštitu nadace Andělé bez křídel z Děčína, která již některé rumburské děti v minulosti podpořila.
     
Předposlední prázdninovou sobotu budete mít možnost se v rámci celodenního programu v Rumburku nejen pobavit, ale případně vyjádřit svou podporu a přispět tak na dobrou věc. Tak tedy „Vzhůru k výškám…“.


Šárka Štruplová Růžičková – ředitelka DK Střelnice Rumburk


Detailní informace zde.

« Zpět